G010168
Vandrestave i Massif des Vosges design
Teleskopiske 3-sektions aluminiumstænger, udstyret med det robuste og sikre Easy Lock (clamshell) spændesystem.
• 3-delt teleskopstav med et meget smukt Massif des Vosges design
• Ultra Tech 7075 aluminium (robust)
• Easy Lock-justeringssystem (pålideligt og holdbart)
• Antiperspirant korkhåndtag
• Åndbar komfortstrop
• Konisk spids med wolframspids for meget godt greb
• Tynde (60 mm) trekkingpucke og brede (90 mm) pucke til vinterpudder
Pind lavet i Frankrig i Grenoble.
Livstidsgaranti.
Sælges parret med 2 par skiver (en sommer på 60 mm, en vinter på 90 mm)



196 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen:
| Materiale | 7075 aluminium |
| Vægt | 268 g |
| Skære | justerbar 66-135 cm (max) |
| Antal tråde | 3 |
| spændesystem | Nem lås |
| Strand diameter | 16 / 14 / 12 |
| Håndtere | åndbar kork |
| håndrem | komfort (anti-perspirant) |
| Punkt | konisk med wolframspids |
| Kork | gummi |
| Vaskemaskine | 60 mm til trekking og 90 mm til vinter |
| Fabrikantens reference | R10467 |

Easy Lock-justeringssystemet:
Easy Lock Guidetti justeringssystem garanterer en enkel og effektiv blokering af stangens højde takket være dens udvendige tilspændingssystem.

Korkhåndtaget:
En ergonomisk form og et behageligt materiale med god absorption af sved under brug.

Komfortremmen:
Med en ergonomisk form (højre/venstre), fugttransporterende stof indeni for at forhindre håndirritation og svedtendens, og nem justering af remlængden, fremmer komforthåndledsremmen god håndstøtte og et godt greb om håndtaget.

bâtons rando liège massif des vosges
Très beau produit conforme à mes attentes
je recommande
avis à propos des bâtons Rando Liège massif des Vosges
Bonjour!
Les bâtons répondent vraiment à mon attente et à leur description sur le site. Après le premier essai, ils se rendent indispensables.
La dragonne est parfaitement étudiée. Souffrant de différents handicaps et douleurs, je ne supportais plus le contact d'aucune poignée. Avec ce bâton, le poignet repose dans la dragonne, le liège est doux, les formes aux courbes arrondies de la poignée facilitant la prise en main. La marche est facilitée, vraiment.
Un petit défaut, me semble-t-il: les vis de serrage sont difficiles à bloquer parce que pas très préhensibles. On y arrive malgré tout et ça tient bien. Mais une petite modification serait bienvenue.
Ils sont un peu lourds lorsqu'on a été habitué à des bâtons très légers mais, à l'usage, on apprécie le fait qu'on gagne en stabilité beaucoup stabilité.
Les matériaux employés sont très bons. Préférable au made in China!
L'envoi s'est fait rapidement, l'emballage était parfait.
Très satisfaite. Je les recommandent.
Merci!
Supers batons
La poignée et la dragonne sont très confortables.
Livraison très rapide.