Traverse Pro Black Diamond skiturstænger
TOURSERIE - SKISTAVER - NY MODEL
Traverse Pro er de ultimative tur- og skiturstænger.
Anerkendt for deres robusthed takket være en smedet aluminiumskonstruktion, er Traverse Pro udstyret med et lettere sidste generations FlickLock Pro-justeringssystem.
• Nyt design, lettere end den gamle model (556 g pr. par)
• SwitchRelease låsbar udløser aftagelig sikkerhedshåndledsrem
• Robust pind med aluminiumskonstruktion
• 16 mm topstreng og 14 mm bundstreng
• Redesignet Touring-håndtag for forbedret ergonomi
• Pommel med flad kant til at skrabe snetræsko fra under skiene
• Meget godt greb ved klatring takket være overdelen i Soft Touch belægning
• Seneste generation af FlickLock Pro-justeringssystem i smedet aluminium: let, stærkt og let at bruge
• Nye 100 mm brede Powder Baskets pucke for meget godt greb
Nyt design:
- 18/16 mm aluminium tråde
- Soft-touch værktøjskroghåndtag optimeret til vandrebindingsjusteringer
- Markeringer på 10 cm, 20 cm og 30 cm fra stangen for hurtige målinger af snedybden
- Justerbar støttekile for personligt greb om strengen
- Integrering inde i strengen af en stjerneskruetrækker og en 1,5 mm unbrakonøgle til at justere spændingen af FlickLock-ventilen, justere støttekilen og justere skibindingerne
Fås i 2 størrelser: 95-145cm / 105-155cm
Har solgt parret

1995 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen: 2014-06-23
| Materiale | aluminium |
| Vægt | par: 556 g |
| Skære | justerbar: 95-145cm / 105-155cm |
| Foldet længde | [95-145 cm] 95 cm / [105-155 cm] 105 cm |
| Antal tråde | 2 |
| spændesystem | Næste generation af FlickLock® Pro |
| Håndtere | Ergonomisk Touring Series håndtag + Soft Touch greb bule |
| håndrem | SwitchRelease sikkerhedshåndledsrem |
| Vaskemaskine | Pulverkurve pucke 100 mm |
| Fabrikantens reference | BD111576 / BD111593 / BD111611 |
Traverse Pro Black Diamond er robuste, alu-pro-grade stænger.
FlickLock Pro-justeringen giver ekstrem sikker fastspænding og hurtig justering af stangens længde. Touring-håndtaget er blevet redesignet for bedre ergonomi. Håndledsremmen er udstyret med den nyeste Black Diamond SwitchRelease teknologi, som gør det muligt at løsne den i tilfælde af en blokeret pind. Håndledsremmen kan låses efter behov.
På stejle skråninger vil Soft Touch-grebsbulen blive værdsat af udøvere.
Ideel til rekreative eller konkurrencedygtige skiture, du leder efter stænger med en lang levetid, Traverse Pro er lavet til dig!
Justeringssystemet "FlickLock® Pro" (nyt design):
FlickLock Pro størrelsesjusteringssystemet er designet med effektivitet, kompakthed, lethed og brugervenlighed i tankerne.
Den nye FlickLock Pro har nu en lettere og lettere at bruge aluminiumskonstruktion.
Baseret på FlickLock® revolutionerer FlickLock® Pro designet af justeringssystemet.
Samtidig med at FlickLock's fordele bevares, tilbyder FlickLock Pro et pladsbesparende aluminiumsdesign, der dramatisk forbedrer niveauet af låsekvalitet, følelse og styrke.
Højdepunkterne ved FlickLock® Pro-justeringssystemet er:
• Et pladsbesparende design
• Et dobbeltakslet design for øget gearing og låsning
• En højkvalitets aluminiumssammensætning designet til at holde og meget let

SwitchRelease Strap Technology håndledsrem:
Designet til at frigøre håndleddet, når det er stresset ovenfra, giver Black Diamond SwitchRelease-remmen dig mulighed for at stå på ski mere roligt i skovklædte områder. I modsætning til andre systemer har denne sikkerhedsudløsningssnor et klassisk lanyarddesign med nem låsning/oplåsning.
I tilfælde af udløsning forbliver kun den ene ende af systemet på plads på håndtaget for at undgå at miste remmen.

Powder Basket pucke:
Le baton de ski presque parfait
De loin le meilleur bâton de ski et randos qu'on puisse trouver sur le marché (tout comme la boutique MGaffaires avec son choix de bâtons BD, prix, livraisons...): longueurs, solidité, réglages et verrouillages dont sécurité de la dragonne très bien conçue, pointes longues, rondelles libres en rotation et imperdables (à insérer jusqu'en butée après le pas de vis bien sur !)
Anneau intermédiaire sur le brin haut fonctionnel même si on pourrait lui préférer un grip soft tout le long du 1er brin (il n'y en a pas contrairement à la description, c'est pas plus mal finalement du moins avec des gants).