B010530
Black Diamond Whippet Self-Stop Justerbar Skistav
SKISTÆV SERIEN - NY MODEL
Whippet er en 3-lags aluminiumsstang med en spids i rustfrit stål, der nemt sættes på håndtaget. Piggen øger sikkerheden i stejle eller udsatte passager med is.
• Specielt designet til skibjergbestigning på stejle skråninger eller splitboarding (compact stick)
• Justerbar 3-delt aluminiumsstang og derfor meget robust
• Innovativt ClickLock-system til at sikre Whippet
• Aftagelig stålspyd for at skifte til "klassisk" turskistavtilstand
• Grebe indsats til ski mode
• Komfortabel og justerbar håndledsrem
• Stor 3/4-hakpuck til puddersne
• Seneste generation af FlickLock Pro-justeringssystem i smedet aluminium: let, stærkt og let at bruge
Fås i en størrelse 64-140 cm
Sælges enkeltvis
Ideel til skibjergbestigning og splitboarding

183 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen: 2014-06-23
| Materiale | aluminium |
| Vægt | 452 g (pind+whippet pick) |
| Skære | justerbar: 64-140cm |
| Foldet længde | 64 cm |
| Antal tråde | 3 |
| spændesystem | FlickLock® Pro ny version |
| Vaskemaskine | 3/4 bred pudderpuck |
| Fabrikantens reference | BD111583 |
Justeringssystemet "FlickLock® Pro":
FlickLock Pro størrelsesjusteringssystemet er designet med effektivitet, kompakthed, lethed og brugervenlighed i tankerne.
Den nye FlickLock Pro har nu en lettere og lettere at bruge aluminiumskonstruktion.
Baseret på FlickLock® revolutionerer FlickLock® Pro designet af justeringssystemet.
Samtidig med at FlickLock's fordele bevares, tilbyder FlickLock Pro et pladsbesparende aluminiumsdesign, der dramatisk forbedrer niveauet af låsekvalitet, følelse og styrke.
Højdepunkterne ved FlickLock® Pro-justeringssystemet er:
• Et pladsbesparende design
• Et dobbeltakslet design for øget gearing og låsning
• En højkvalitets aluminiumssammensætning designet til at holde og meget let

De 3/4 Ski Basket pucke:
Whippet Black Diamond
Commande effectuée le week-end et reçue le mercredi, top. Je n'ai pas encore pu tester le bâton en montagne en conditions réelles sur ce mois de juin mais il paraît robuste et la lame efficace. Un peu lourd (environ 450g) pr laisser la lame à la montée, elle sera au fond du sac (je suis en ski rando). Pour avoir tester les demi rondelles Black D sur une autre paire se bâton d'un collègue, elles sont vraiment top dans le pentu (évite que le bâton "saute") et surtout très efficace pour les cales de montée sur mes Marker Kingpin.