B010528
Carbon Whippet Black Diamond Steep Hill skistav
SKISTÆV SERIEN - NY MODEL
Carbon Whippet-stangen er en todelt stang til skibjergbestigning udstyret med en aftagelig ståltop (Whippet).
Brugt på stejle stigninger, kan Whippet meget nemt fjernes på moderate skråninger og på nedkørsler.
Den nye version af Carbon Whippet har det nyeste design af FlickLock Pro-justeringssystemet, som er lettere (i aluminium) og mere robust.
• Justerbar 2-sektionsstang med aluminium topsektion og kulfiber bundsektion
• Let, effektiv og modstandsdygtig takket være en blandet aluminium- og kulstofkonstruktion
• Innovativt ClickLock-system til at sikre Whippet
• Aftagelig stålspyd for at skifte til "klassisk" turskistavtilstand
• Grebe indsats til ski mode
• Komfortabel og justerbar håndledsrem
• Stor 3/4-hakpuck til puddersne
• Seneste generation af FlickLock Pro-justeringssystem i smedet aluminium: let, stærkt og let at bruge
Fås i en størrelse 99-140 cm
Sælges enkeltvis
Ideel til skiture på stejle skråninger

197 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen: 2014-06-23
| Materiale | aluminium og kulstof |
| Vægt | 443 g (pind+whippet pick) |
| Skære | justerbar: 99-140cm |
| Foldet længde | 99 cm |
| Antal tråde | 2 |
| spændesystem | FlickLock® Pro ny version |
| Vaskemaskine | 3/4 bred pudderpuck |
| Fabrikantens reference | BD111582 |
Justeringssystemet "FlickLock® Pro":
FlickLock Pro størrelsesjusteringssystemet er designet med effektivitet, kompakthed, lethed og brugervenlighed i tankerne.
Den nye FlickLock Pro har nu en lettere og lettere at bruge aluminiumskonstruktion.
Baseret på FlickLock® revolutionerer FlickLock® Pro designet af justeringssystemet.
Samtidig med at FlickLock's fordele bevares, tilbyder FlickLock Pro et pladsbesparende aluminiumsdesign, der dramatisk forbedrer niveauet af låsekvalitet, følelse og styrke.
Højdepunkterne ved FlickLock® Pro-justeringssystemet er:
• Et pladsbesparende design
• Et dobbeltakslet design for øget gearing og låsning
• En højkvalitets aluminiumssammensætning designet til at holde og meget let

De 3/4 Ski Basket pucke: