G010026

2-delt aluminiumsstang udstyret med Guidetti-griberen, for bedre greb uanset hældning eller terræn, og det dobbelte tilspændingssystem.
Pind lavet i Frankrig i Grenoble.
2 års garanti.
Sælges som par med en 90 mm skive til hver pind


18 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen: 2014-06-23
| Materiale | kulstof/aluminium Ultra Tech 7075 |
| Vægt | 261 g |
| Skære | justerbar 107-140 cm (max) |
| Antal tråde | 2 |
| spændesystem | Easy Lock / kegle fastspænding |
| Strand diameter | 16 / 14 |
| Håndtere | blød berøring |
| håndrem | komfort |
| Punkt | konisk med wolframspids |
| Vaskemaskine | 90 mm |
GRIPER CARBON EASY LOCK er den perfekte allierede til vintervandring med sit skridsikre Guidetti-greb for godt greb på skråninger og sin carbon/aluminium-sammensætning, der kombinerer lethed og modstand. Dens dobbelte stramningssystem (Easy Lock + internetkeglestramning) giver maksimal sikkerhed i understøtningerne. Endelig er den udstyret med en 90 mm diameter pulverskive.
Det dobbelte spændesystem:
Kombinationen af u200bu200b2 låsesystemer på samme pind (keglestramningssystem og Easy Lock) giver dig absolut sikkerhed på understøtningerne og nem justering af pindens længde under brug.
