Carbon Compactor skistave Black Diamond
TOURSERIE - NY MODEL
Carbon Compactor Black Diamond er lette kulfiberstænger til skiture, splitboarding og vintervandring.
Med Z-Pole implementeringsteknologi er de ultrakompakte, når de er foldede.
• Nyt orange ringdesign
• Ny størrelse tilgængelig: 135 cm
• Meget kompakt pind (kun 42 cm foldet - størrelse 120 cm)
• 18 mm kulfiber 3-lags stang med quick release kegle
• Letvægts Touring-greb med integreret forlængelse og ribbet inderside
• Touring-håndledsrem med let webbing og stigelås plastspænde
• Integreret gummigrebsforlænger
• Nye 100 mm Compact Powder Baskets brede pucke for meget godt greb
Fås i 5 størrelser: 115cm / 120cm / 125cm / 130cm / 135cm
Sælges som et par med en stor skive til hver pind
Ideel til skiture, splitboarding og snesko

992 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen: 2014-06-23
| Materiale | 100% kulstof |
| Vægt | 508 g [120 cm] |
| Skære | 115 cm / 120 cm / 125 cm / 130 cm / 135 cm |
| Foldet længde | 42 cm [120 cm] |
| Antal tråde | 3 |
| spændesystem | Z-Pole Rapid Deployment System |
| Håndtere | Touring-seriens håndtag med rillet inderside for mere lethed + gummiforlængelse |
| Vaskemaskine | nye Compact Powder Baskets-pucke med et todelt greb og en sektionsklips |
| Fabrikantens reference | BD111580 |
Carbon Compactor Black Diamond er en let 100% kulfiberstang.
Designet til vintersport med Touring håndtag og rem, gummiforlængelse under håndtaget og en 100 mm bred skive, den kan også bruges resten af u200bu200båret.
Udstyret med Z-Pole-teknologi tilbyder denne stang hurtig udfoldelse og meget kompakt opbevaring, når den er foldet (f.eks. nem opbevaring i en taske).
Z-Pole Rapid Deployment System:
Kegleinstallationsteknologi er inspireret af Black Diamonds knowhow inden for lavinesonder, det er en væsentlig komponent i robustheden, stabiliteten og hastigheden af u200bu200budlægningen af u200bu200bZ-Pole-stænger.
Bare tag fat i håndtaget og den øverste ende af stangen og træk dem derefter i den modsatte retning. Pinden klikker på plads og låser.
Hver hurtig udlægningskegle bruges til at styre og placere en streng af pinden og derefter til at sikre krydset, når pinden er låst.
Bløde beskyttende endestykker dækker det centrale Kevlar-kabel på stangen, når den er foldet.
Z-Pole Rapid Deployment System har tre unikke elementer:
• En usynlig intern ledning/kabel
• En simpel trykknap til at folde tråden
• Et-trins hurtig kegleinstallation

Compactor Ski Basket pucke: