Pursuit Black Diamond trekkingstave
FORFØLGELSESSERIEN TREKKING STÅVER
Pursuit Black Diamond stænger tilbyder et højt niveau af komfort og funktioner, som enhver seriøs vandrer ønsker:
Et naturligt korkhåndtag med en grebforlænger, et enkelt og pålideligt stokhøjdejusteringssystem, sommer- og vinterpucke og udskiftelige spidser!
Det ergonomiske håndtag og pommel er designet til at forbedre komforten og reducere håndtræthed.
• Kraftige 4 sæson stænger
• Robuste 7000 aluminium 3-sektion teleskopstænger
• 2 håndtagsstørrelser til små og store hænder
• Komfortabelt, svedtransporterende naturkorkhåndtag
• Forlængelse under grebet i skridsikkert Bloom algebaseret skum
• Udskiftelige Solution 2.0 håndledsremme lavet af genbrugsfibre
• Enkle, hurtige og bløde FlickLock+ stickstørrelsesjusteringssystemer
• 4-sæsons Flex-pigge med mulighed for at montere trekking- eller vinterpucke (brede)
• Udskiftelige Tech-karbid- og gummispidser
• 38 mm tynde trekkingskiver
• Puddersnepucke 100 mm til vinterpuddersne
• 1,5 mm (1/4") sekskantet bit anbragt i strengen for at stramme justeringssystemet i nødstilfælde
Fås i 2 størrelser:
100-125 cm - greb i størrelse S/M [greb længde/diameter: 102 mm/32 mm]
100-140 cm - poignée en taille M/L [longueur/diamètre du grip: 115 mm/37 mm]
Disponible en 2 couleurs: Charcoal-Foam Green / Charcoal-Octane
Har solgt parret

1999 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen: 2014-06-23
| Materiale | aluminium 7000 |
| Vægt | 464g [størrelse 100-125cm] / 500g [størrelse 100-140cm] |
| Skære | justerbar: 100-125cm / 100-140cm |
| Foldet længde | 57,8 cm [højde 100-125 cm] / 63 cm [højde 100-140 cm] |
| Antal tråde | 3 |
| spændesystem | FlickLock+ |
| Håndtere | naturlig kork, åndbar med Bloom foam extension |
| håndrem | Løsning 2.0 |
| Punkt | Udskiftelige tekniske spidser (carbid og gummi) |
| Vaskemaskine | 38 mm tynde Trekking pucke og 100 mm brede pulverpucke til vinter |
| Fabrikantens reference | BD110066 |
Korkgrebet på Pursuit Series Black Diamond stængerne:
"Grip Bloom" forlængelse under håndtaget:
BLOOM Grip er designet med et miljøvenligt materiale lavet af tang.
Grebet tilbyder flere grebsmuligheder for at lette passager på stejle skråninger.
Justeringssystemet "FlickLock+" (ventil):
FlickLock+ teknologi tillader hurtig og sikker pind højdejustering.
Ventilen i aluminium og beklædt med en bi-density belægning blød at røre ved for optimal komfort.

Teknisk tip med WaveLock-system:
Brug Tungsten Carbide-spidserne eller Rubber Rubber-spidserne afhængigt af terrænets beskaffenhed.
- Tech-karbidspidserne giver meget godt greb på stier eller på is
- Tech gummipigge begrænser støj, vil ikke markere eller beskadige stier og giver et godt greb
