G010216
Guidetti Massif Central Vandrestave
Helårs vandrestave (sommer/vinter) med et meget attraktivt "Massif Central" design.
Stænger beregnet til korte eller lange vandreture, sneskoture...
• 3-delt teleskopstav
• Ultra Tech 7075 aluminium (robust)
• Easy Lock spændesystem (med klap), hurtigt og sikkert
• Antiperspirant korkhåndtag
• Åndbar komfortstrop
• Konisk spids med wolframspids for meget godt greb
• Tynde (60 mm) trekkingpucke og brede (90 mm) pucke til vinterpudder
Pind lavet i Frankrig i Grenoble.
Livstidsgaranti.
Sælges parret med stik og 2 par skiver (en sommer, en vinter)



191 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen:
| Materiale | 7075 aluminium |
| Vægt | 268g pr pind |
| Skære | justerbar 63-135 cm (max) |
| Antal tråde | 3 |
| spændesystem | Easy Lock (ventil) |
| Strand diameter | 16 / 14 / 12 |
| Håndtere | åndbar kork |
| håndrem | komfort (anti-perspirant) |
| Punkt | konisk med wolframspids |
| Kork | gummi |
| Vaskemaskine | 60 mm til trekking og 90 mm til vinter |
| Fabrikantens reference | R10487 |

Easy Lock-justeringssystemet:
Easy Lock Guidetti justeringssystem garanterer en enkel og effektiv blokering af stangens højde takket være dens udvendige tilspændingssystem.

Korkhåndtaget:
En ergonomisk form og et behageligt materiale med god absorption af sved under brug.

Komfortremmen:
Med en ergonomisk form (højre/venstre), fugttransporterende stof indeni for at forhindre håndirritation og svedtendens, og nem justering af remlængden, fremmer komforthåndledsremmen god håndstøtte og et godt greb om håndtaget.

Les dragonnes magiques
J'achète pour la 2ème fois ce modèle de chez Guidetti, car je ne saurais plus me passer de leurs dragonnes très confortable et surtout permettant d'économiser de l'énergie dans le maniement des bâtons grâce à la poussée qu'on peut en tirer.
1 étoile en moins car si j'en rachète, c'est qu'ils ont une faiblesse : les vis du serrage Easy lock sont en plastique et donc cassent à la longue.
Bâtons Guidetti
Bonjour,
Après usage je peux vous dire qu'ils font bien le travail. Résistent bien à la poussée en montée, réglage facile grâce aux graduations, dragonnes efficaces
Expédition très rapide, produit bien emballé.