B010032
Alpine Ergo Trekking Poles Black Diamond
Helårsstænger beregnet til vandreture om sommeren eller skitur om vinteren.
Alpine Ergo er lavet af kulstof og aluminium, og dens naturlige korkhåndtag er vinklet i 15 grader. Dens to hovedkarakteristika gør den til en særlig behagelig, let og stiv pind.
FlickLock® Pro-systemet tillader justering med høj pålidelighed.
• 3-delt teleskopstav
• Nedre og midterste sektioner i 100% kulfiber (letvægt og anti-vibration)
• Toptråde af aluminium for styrke
• Naturkorkhåndtag med bi-density-knap til at evakuere fugt ved kapillaritet
• Håndtaget er ideelt placeret for komfort takket være dets 15 graders hældning
• 360 graders polstret håndrem
• Skridsikker skumforlænger under håndtaget
• Højstyrke dobbelt FlickLock Pro justeringssystem
• Flex Tech udskiftelige hårdmetalspidser
• Trekking Pucke
Højde justerbar: 100-130 cm
Har solgt parret.

8 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen: 2014-06-23
| Materiale | 100% kulstof (nedre og midterste tråde / 100% aluminium (øvre tråd) |
| Vægt | 515g (par) |
| Skære | justerbar: 110-130cm |
| Foldet længde | 75 cm |
| Antal tråde | 3 |
| spændesystem | FlickLock® Pro |
| Håndtere | ergonomisk vinklet 15° / åndbar kork med let og gribende EVA-skumforlængelse |
| håndrem | 360 graders polstret webbing |
| Punkt | udskiftelig hårdmetal Tech tip |
| Vaskemaskine | tynd trekking |
Alpine Ergo Black Diamond stængerne er designet til at give vandrere optimal komfort:
- en aluminium- og kulstofsammensætning for at opnå fordelene ved hvert af materialerne. Kulstoffet giver den lethed og undgår vibrationer, aluminium til overdelen gør stokken mere robust
- et 15° skråtstillet håndtag, denne funktion er særlig interessant, fordi den gør det muligt for håndleddet at være ideelt placeret og derfor være mere afslappet. Denne vinkel forbedrer effektiviteten af u200bu200bskub på ujævnt terræn.
- et naturligt korkhåndtag, der både er meget behageligt og åndbart
- en skridsikker skumforlænger for et lavere greb af stangen på skråninger
- en polstret håndledsrem
Alpine Ergo vil forføre vandrere, der leder efter en vandrestav med en fremragende finish!
Justeringssystemet "FlickLock® Pro":
FlickLock-størrelsesjusteringssystemet er designet med effektivitet, kompakthed og brugervenlighed i tankerne.
FlickLock-justeringen er i top, når det kommer til hurtig styling og lethed.
Fordi bjerget kræver pålideligt og modstandsdygtigt udstyr, tilbyder FlickLock-teknologien sikre, hurtige, enkle justeringer og letter de timer, der bruges på stien.
Baseret på FlickLock® revolutionerer FlickLock® Pro designet af justeringssystemet.
Samtidig med at FlickLock'ens fordele bevares, tilbyder FlickLock Pro et pladsbesparende design i rustfrit stål, der dramatisk forbedrer niveauet af låsekvalitet, følelse og styrke.
Højdepunkterne ved FlickLock® Pro-justeringssystemet er:
• Et pladsbesparende design
• Et dobbeltakslet design for øget gearing og låsning
• En højkvalitets rustfri stålkonstruktion designet til at holde
