Ekspedition 2 skistave Black Diamond Touring / Ski Touring stave
Alsidig aluminium 2-sektion teleskopstang til alle årstider, anbefales til skiture og snesko.
Udstyret med FlickLock-systemet for robust og pålidelig justering.
• 2-delt udgave af ekspeditionen
• Nem at justere og yderst funktionel
• Robust pind med aluminiumskonstruktion
• 16 mm topstreng og 14 mm bundstreng
• Komfortabelt fire sæsons håndtag
• Skumforlænger og plukkespids til håndtering af skospænder og hælløft
• Justerbar håndledsrem for ergonomisk komfort med eller uden handsker
• FlickLock justeringssystem
• Brede 100 mm Powder Baskets skiver for meget godt greb
Fås i 2 størrelser: 95-145cm / 105-155cm
Sælges som et par med et ekstra par trekking skiver

410 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen: 2014-06-23
| Materiale | aluminium |
| Vægt | par: [95-145 cm] 487 g |
| Skære | justerbar: 95-145cm / 105-155cm |
| Foldet længde | [95-145 cm] 95 cm / [105-155 cm] 105 cm |
| Antal tråde | 2 |
| spændesystem | FlickLock |
| Håndtere | komfortabelt håndtag med skumforlænger |
| Vaskemaskine | Pulverkurve 100 mm pucke + Trekking pucke |
| Fabrikantens reference | BD111544 |
Nyt udseende af Expedition 2 for 2017-2018: metallisk grå overdel, sort understreng og blå FlickLock-justering.
Expedition 2 skistave Black Diamond stængerne er meget alsidige stænger, der kan bruges på alle årstider.
Meget funktionel, Expedition 2 er udstyret med FlickLock justeringssystem, meget pålidelig, justeringen af u200bu200bhøjden af u200bu200bstangen udføres meget enkelt.
Funktioner som grebet med skumforlængelse og Powder Baskets-pukkene gør den til en ideel stang til skiture og snesko.
Et andet sæt pucke leveres til trekking uden for vinteren.
Justeringssystemet "FlickLock" (ventil):
FlickLock-størrelsesjusteringssystemet er designet med effektivitet, kompakthed og brugervenlighed i tankerne.
FlickLock-justeringen er i top, når det kommer til hurtig styling og lethed.
Fordi bjerget kræver pålideligt og modstandsdygtigt udstyr, tilbyder FlickLock-teknologien sikre, hurtige, enkle justeringer og letter de timer, der bruges på stien.
De bons conseils et des prix très compétitifs.
Très satisfait. Je recommande ce site.
Luc