B010282
Carbon Whippet Black Diamond Steep Hill skistav - 2019 model
Designet til skibjergbestigning, Carbon Whippet-stangen er en todelt stang udstyret med en aftagelig ståltop (Whippet).
Brugt på stejle stigninger, kan Whippet meget nemt fjernes på moderate skråninger og på nedkørsler.
• Justerbar 2-sektionsstang med aluminium topsektion og kulfiber bundsektion
• Let, effektiv og modstandsdygtig takket være en blandet aluminium- og kulstofkonstruktion
• Innovativt ClickLock-system til at sikre Whippet
• Aftagelig stålspyd for at skifte til "klassisk" turskistavtilstand
• Grebe indsats til ski mode
• Komfortabel og justerbar håndledsrem
• Stor puck med hak til puddersne
• FlickLock Pro-justeringssystem, robust, sikkert og holdbart
Fås i en størrelse 100-140 cm
Sælges enkeltvis
Ideel til skiture på stejle skråninger

198 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen: 2014-06-23
| Materiale | aluminium og kulstof |
| Vægt | 450 g (pind+whippet pick) |
| Skære | justerbar: 100-140cm |
| Foldet længde | 90 cm |
| Antal tråde | 2 |
| spændesystem | FlickLock® Pro |
| Vaskemaskine | bred puck til puddersne |
| Fabrikantens reference | BD111564 |
Justeringssystemet "FlickLock® Pro":
FlickLock-størrelsesjusteringssystemet er designet med effektivitet, kompakthed og brugervenlighed i tankerne.
FlickLock-justeringen er i top, når det kommer til hurtig styling og lethed.
Fordi bjerget kræver pålideligt og modstandsdygtigt udstyr, tilbyder FlickLock-teknologien sikre, hurtige, enkle justeringer og letter de timer, der bruges på stien.
Baseret på FlickLock® revolutionerer FlickLock® Pro designet af justeringssystemet.
Samtidig med at FlickLock'ens fordele bevares, tilbyder FlickLock Pro et pladsbesparende design i rustfrit stål, der dramatisk forbedrer niveauet af låsekvalitet, følelse og styrke.
Højdepunkterne ved FlickLock® Pro-justeringssystemet er:
• Et pladsbesparende design
• Et dobbeltakslet design for øget gearing og låsning
• En højkvalitets rustfri stålkonstruktion designet til at holde
