Guidetti PAM Alu-Carbon Flash Trekking Stave
4-sektions teleskopstænger med en nedre sektion i aluminium for mere robusthed og de øvrige sektioner i carbon for at få mere lethed.
Flash Alu-Carbon-stængerne er beregnet til vandreture hele sæsonen (sommer/vinter) og er udstyret med det nye Flash Lock-stangsystem til hurtig installation (Guidetti-patent).
• 4-sektions teleskopstang meget kompakt, når den er foldet (38 cm og 42 cm afhængig af størrelse)
• Justerbar op til 125 cm eller 135 cm
• Dobbelt konstruktion: aluminium og 3K kulstof 80%
• Lynhurtigt Flash Lock-implementeringssystem
• Easy Lock-justeringssystem i aluminium (pålideligt og holdbart)
• Ergonomisk R-Go Let håndtag med meget godt greb
• Hybrid håndledsrem, justerbar, let og åndbar
• Tungsten Damped Toe (PAM) for at afbøde stød mod jordkontakt
• Tynde pucke til trekking og brede pucke til vinterpudder (nye Modul H pucke)
Fås i 2 størrelser: 38-125 cm / 42-135 cm
Pinde lavet i Frankrig i Grenoble.
Livstidsgaranti.
Sælges parret med 2 par skiver (en sommer, en vinter på 90 mm)
Stænger beregnet til korte eller lange vandreture, sneskoture...



380 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen: 2014-06-23
| Materiale | aluminium 7075 T6 / kulstof 3K 80% |
| Vægt | 238 g [125 cm version] / 247 g [135 cm version]: for en pind |
| Skære | justerbar op til 125 cm eller 135 cm |
| Foldet længde | 38 cm [version 125 cm] / 42 cm [version 135 cm] |
| Antal tråde | 4 |
| spændesystem | Easy Lock aluminium |
| Strand diameter | 16/14 (kulstof) / 12 (aluminium) |
| Håndtere | R-Go lys |
| håndrem | Let hybrid håndledsrem |
| Punkt | Terrændæmpet tå (PAM) |
| Kork | gummi |
| Vaskemaskine | konisk spids: 60 mm til trekking og 90 mm til vinter / polstret spids (PAM): Modul H 50 mm til trekking og Modul H 90 mm til vinter |
| Fabrikantens reference | R11230 / R11280 |

Udstyret med det nye Flash Lock-system, patenteret af Guidetti, foldes og udfoldes Flash Alu-Carbon stængerne meget hurtigt.
Et simpelt tryk på jorden og stokkens tråde klippes sammen. For at folde stængerne skal du blot klemme fastspændingssystemet.
Dette system har den fordel at få meget kompakte pinde til transport. Sammenfoldet måler de kun 38 cm (42 cm for 135 cm versionen).
Udstyret med Easy Lock-stanghøjdejusteringssystemet og R-Go Light Hybrid-håndtaget, vil vandreentusiaster sætte pris på Flash Alu-Carbon for dens lette vægt og robusthed (lavt aluminiumsstreng og ventiljusteringssystem i aluminium).
Vandringsskiverne kan nemt udskiftes med større 90 mm skiver (medfølger) til sneskoture.
Flash Alu-Carbon stængerne er justerbare og fås i to størrelser, så de passer til alles behov.
Flash Lock Stick-implementeringssystemet (Guidetti-patent):
Flash Lock-justeringssystemet er meget nemt at bruge. Det har flere fordele. Åbning og lukning af stangen sker på et sekund og uden anstrengelse. Når stokken er foldet sammen, optager den ikke plads til transport.
Le déploiement du bâton est rapide grâce à un ressort de rappel. Lors du premier contact au sol les brins viennent se verrouiller entre les manchons aluminium par un clip plastique. Pour la fermeture du bâton, il suffit de pincer les deux clips entre le pouce et l’index pour libérer le blocage et replier les brins.



Easy Lock Alu justeringssystemet:
Justeringssystemet er udstyret med en Easy Lock med aluminiumsklap og et justeringshjul monteret med stop for at give større spændekraft. Aluminium bringer robusthed til systemet, knopproppen holder det altid på plads.

Den PAM-dæmpede spids:
Den nye PAM polstrede tå er udviklet til at give komfort til vandreture. Det dæmper vibrationer og dæmper stødet ved kontakt med jorden. Den begrænser støjen og kan bruges på alle typer terræn. Den er udstyret med 2 Modul H pucke, en til sommeren i halvblødt materiale med kort afstand under pucken for mindre klemning mellem stenene og en til vinteren i mere fleksibelt materiale med lang afstand under pucken for bedre greb i sneen.

R-Go Light-håndtaget:
R-Go Light Guidetti-håndtaget giver komfort og lethed til pinden. Dens ergonomiske skummuffe giver et godt greb og til at lægge hånden under støtterne. Dens knop giver flere greb afhængigt af terrænet (ned ad bakke, op ad bakke, skråning), og tilføjelsen af u200bu200b"soft touch"-belægningen maksimerer brugerkomforten.

Hybrid remmen:
Parfait
Prix attractif, envoi rapide, je recommande, merci
RAS TOUT EST OK
Livraison respectée, service parfait !