2019 version
Traverse Pro Skistave Black Diamond
Traverse Pro er 2-delte turstænger i aluminium med FlickLock Pro-justeringssystemet for en mere sikker og robust lockout.
• SwitchRelease låsbar udløser aftagelig sikkerhedshåndledsrem
• Robust pind med aluminiumskonstruktion
• 16 mm topstreng og 14 mm bundstreng
• Redesignet Touring-håndtag for forbedret ergonomi
• Meget godt greb ved klatring takket være overdelen i Soft Touch belægning
• Hurtigt og pålideligt FlickLock-justeringssystem
• Brede 100 mm Powder Baskets skiver for meget godt greb
Fås i 2 størrelser: 95-145cm / 105-155cm

14 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen: 2014-06-23
| Materiale | aluminium |
| Vægt | par: 606 g |
| Skære | justerbar: 95-145cm / 105-155cm |
| Foldet længde | [95-145 cm] 95 cm / [105-155 cm] 105 cm |
| Antal tråde | 2 |
| spændesystem | FlickLock® Pro |
| Håndtere | Ergonomisk Touring Series håndtag + Soft Touch greb bule |
| håndrem | SwitchRelease sikkerhedshåndledsrem |
| Vaskemaskine | Pulverkurve pucke 100 mm |
| Fabrikantens reference | BD111559 |
Traverse Pro Black Diamond er robuste, alu-pro-grade stænger.
FlickLock Pro-justeringen giver ekstrem sikker fastspænding og hurtig justering af stangens længde. Touring-håndtaget er blevet redesignet for bedre ergonomi. Håndledsremmen er udstyret med den nyeste Black Diamond SwitchRelease teknologi, som gør det muligt at løsne den i tilfælde af en blokeret pind. Håndledsremmen kan låses efter behov.
På stejle skråninger vil Soft Touch-grebsbulen blive værdsat af udøvere.
Ideel til rekreative eller konkurrencedygtige skiture, du leder efter stænger med en lang levetid, Traverse Pro er lavet til dig!
Justeringssystemet "FlickLock® Pro":
FlickLock-størrelsesjusteringssystemet er designet med effektivitet, kompakthed og brugervenlighed i tankerne.
FlickLock-justeringen er i top, når det kommer til hurtig styling og lethed.
Fordi bjerget kræver pålideligt og modstandsdygtigt udstyr, tilbyder FlickLock-teknologien sikre, hurtige, enkle justeringer og letter de timer, der bruges på stien.
Baseret på FlickLock® revolutionerer FlickLock® Pro designet af justeringssystemet.
Samtidig med at FlickLock'ens fordele bevares, tilbyder FlickLock Pro et pladsbesparende design i rustfrit stål, der dramatisk forbedrer niveauet af låsekvalitet, følelse og styrke.
Højdepunkterne ved FlickLock® Pro-justeringssystemet er:
• Et pladsbesparende design
• Et dobbeltakslet design for øget gearing og låsning
• En højkvalitets rustfri stålkonstruktion designet til at holde

SwitchRelease Strap Technology håndledsrem:
Designet til at frigøre håndleddet, når det er stresset ovenfra, giver Black Diamond SwitchRelease-remmen dig mulighed for at stå på ski mere roligt i skovklædte områder. I modsætning til andre systemer har denne sikkerhedsudløsningssnor et klassisk lanyarddesign med nem låsning/oplåsning.
I tilfælde af udløsning forbliver kun den ene ende af systemet på plads på håndtaget for at undgå at miste remmen.

Batons skis de rando traverse pro
Tres beau produit, expédition soigné et rapide, avec une excellente communication et un tres bon rapport qualité /prix