NY MODEL VINTER 2018/2019
Flash Alu-Carbon EL 135 Horizon Conical/PAM trekkingstave med lange skumgreb:
- Konisk spids eller dæmpet spids (PAM) versioner at vælge imellem
Disse 4-sektionsstænger er udstyret med det hurtige og sikre Easy Lock klap-justeringssystem, Flash Lock-stangens hurtige deployeringsteknologi (Guidetti-patent) og et langt Horizon ergonomisk skumgreb, der er ideelt til vinteren.
• 4-sektions teleskopstang meget kompakt, når den er foldet (41 cm)
• Justerbar op til 135 cm
• Dobbelt konstruktion: aluminium og 3K kulstof 80%
• Lynhurtigt Flash Lock-implementeringssystem
• Easy Lock-justeringssystem i aluminium (pålideligt og holdbart)
• Horizon R-Go Waves ergonomisk håndtag med meget godt greb
• Let justerbar håndledsrem
• Konisk spids med wolframspids for meget godt greb
• Eller dæmpet spids (PAM) til at absorbere stød i kontakt med jorden
• Tynde pucke til trekking og brede pucke til vinterpudder (nye Modul H pucke)
Pinde lavet i Frankrig i Grenoble.
Livstidsgaranti.
Sælges parret med 2 par skiver (en sommer, en vinter på 90 mm)
Stave til vandreture hele sæsonen, skiture og sneskoture...



396 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen: 2014-06-23
| Materiale | aluminium 7075 T6 / kulstof 3K 80% |
| Vægt | konisk spids: 296 g / polstret spids (PAM): 291 g (for en pind) |
| Skære | justerbar op til 135 cm |
| Foldet længde | 41 cm |
| Antal tråde | 4 |
| spændesystem | Easy Lock aluminium |
| Strand diameter | 16 / 14 / 16 / 16 |
| Håndtere | Horizon R-Go Waves |
| håndrem | Let komfort håndledsrem |
| Punkt | tilspidset med wolframspids eller terrændæmpet spids (PAM) |
| Kork | gummi |
| Vaskemaskine | konisk spids: 60 mm til trekking og 90 mm til vinter / polstret spids (PAM): Modul H 50 mm til trekking og Modul H 90 mm til vinter |
| Fabrikantens reference | R10500 / R10510 |

Flash Alu-Carbon Horizon stængerne er velegnede til vintervandring.
Det nye Horizon-håndtag udstyret med en let åndbar rem garanterer et meget godt greb med flere positioner afhængigt af terrænets beskaffenhed.
Stængerne nyder godt af en aluminium/carbon konstruktion. Den nederste aluminiumsstreng for robusthed og de andre carbonstrenge gør den lettere.
Udstyret med Flash Lock-systemet, der er patenteret af Guidetti, foldes og udfoldes Flash Alu-Carbon Horizon-stængerne meget hurtigt.
Et simpelt tryk på jorden og stokkens tråde klippes sammen. For at folde stængerne skal du blot klemme fastspændingssystemet.
Dette system har den fordel at få meget kompakte pinde til transport. Sammenfoldede måler de kun 41 cm.
Udstyret med Easy Lock Alu stanghøjdejusteringssystem kan du justere stangens højde efter din smag.
Vandringsskiverne kan nemt udskiftes med større 90 mm skiver (medfølger) til ski- eller sneskoture.
Flash Alu-Carbon stænger fås med 2 typer spidser (dit valg): konisk spids med wolframspids eller dæmpet terrænspids (PAM) med wolframspids.
Horizon R-Go Waves Guidetti greb:
Det lange Horizon-skumhåndtag gør det muligt at møde skråninger under opstigninger og garanterer bedre støtte.
Skummets længde og ergonomi giver flere positioner og bedre greb.

Flash Lock Stick-implementeringssystemet (Guidetti-patent):
Flash Lock-justeringssystemet er meget nemt at bruge. Det har flere fordele. Åbning og lukning af stangen sker på et sekund og uden anstrengelse. Når stokken er foldet sammen, optager den ikke plads til transport.
Le déploiement du bâton est rapide grâce à un ressort de rappel. Lors du premier contact au sol les brins viennent se verrouiller entre les manchons aluminium par un clip plastique. Pour la fermeture du bâton, il suffit de pincer les deux clips entre le pouce et l’index pour libérer le blocage et replier les brins.

Easy Lock Alu justeringssystemet:
Justeringssystemet er udstyret med en Easy Lock med aluminiumsklap og et justeringshjul monteret med stop for at give større spændekraft. Aluminium bringer robusthed til systemet, knopproppen holder det altid på plads.

Den PAM-dæmpede spids:
Den nye PAM polstrede tå er udviklet til at give komfort til vandreture. Det dæmper vibrationer og dæmper stødet ved kontakt med jorden. Den begrænser støjen og kan bruges på alle typer terræn. Den er udstyret med 2 Modul H pucke, en til sommeren i halvblødt materiale med kort afstand under pucken for mindre klemning mellem stenene og en til vinteren i mere fleksibelt materiale med lang afstand under pucken for bedre greb i sneen.

Super matériel et super magasin en ligne
Les bâtons que j'attendais. légers, rigides et peu encombrants. Merci MG Affaires