Bețe de trekking Guidetti Flash Carbon PAM
Stalpi telescopici cu 4 secțiuni foarte ușoare, cu o construcție 100% carbon.
Destinați drumețiilor în toate anotimpurile (vara/iarna), bețele Flash Carbon sunt echipate cu noul sistem de desfășurare rapidă a stâlpilor Flash Lock (brevet Guidetti).
• Stâlp telescopic cu 4 secțiuni foarte compact când este pliat (38 cm și 42 cm în funcție de dimensiune)
• Ajustabil până la 125 cm sau 135 cm
• Construcție 3K 80% carbon
• Sistem de implementare Flash Lock fulgerător
• Sistem de reglare Easy Lock din aluminiu (fiabil și durabil)
• Mâner R-Go Light ergonomic cu aderență foarte bună
• Curea de mână hibridă, reglabilă, ușoară și respirabilă
• Tungsten Damped Toe (PAM) pentru a amortiza impactul la contactul cu solul
• Pucuri subțiri pentru trekking și pucuri largi pentru pudra de iarnă (pucuri Modul H noi)
Disponibil in 2 marimi: 38-125 cm / 42-135 cm
Bețe fabricate în Franța la Grenoble.
Garantie pe viata.
Se vinde perechea cu 2 perechi de saibe (una de vara, una de iarna de 90 mm)
Stâlpi destinati drumețiilor pe distanțe scurte sau lungi, plimbărilor cu rachete de zăpadă...


386 Obiect Produse
În stoc
ATENŢIE: Ultimele bucăţi în stoc!
Data disponibilitate: 2014-06-23
| Material | carbon 3K 80% |
| Greutate | 229 g [versiunea 125 cm] / 238 g [versiunea 135 cm]: pentru un bat |
| A tăia | reglabil pana la 125 cm sau 135 cm |
| Lungime pliată | 38 cm [versiunea 125 cm] / 42 cm [versiunea 135 cm] |
| Numărul de fire | 4 |
| sistem de prindere | Easy Lock din aluminiu |
| Diametrul firului | 16 / 14 / 14 / 14 |
| Mâner | R-Go Light |
| curea de mână | Curea de mână hibridă ușoară |
| Punct | Degetul amortizat pe tot terenul (PAM) |
| Plută | cauciuc |
| Mașină de spălat | Modul H 50 mm pentru trekking și Modul H 90 mm pentru iarnă |
| Referinta producatorului | R11250 / R11290 |

Dotati cu noul sistem Flash Lock patentat de Guidetti, stalpii Flash Carbon se pliaza si se desfac foarte repede.
O simplă apăsare pe pământ și firele bastonului sunt prinse împreună. Pentru a plia stâlpii, pur și simplu prindeți sistemul de prindere.
Acest sistem are avantajul de a obtine bastoane foarte compacte pentru transport. Pliate, măsoară doar 38 cm (42 cm pentru varianta de 135 cm).
Dispunând de sistemul de reglare a înălțimii stâlpului Easy Lock și de prindere R-Go Light Hybrid, pasionații de drumeții vor aprecia Flash Carbon pentru greutatea sa ultrauşoară.
Șaibele de trekking pot fi înlocuite cu ușurință cu șaibe mai mari de 90 mm (furnizate) pentru excursiile cu rachete de zăpadă.
Stalpii Flash Carbon sunt reglabili și sunt disponibili în două dimensiuni pentru a se potrivi nevoilor fiecăruia.
Sistemul de desfășurare a stickului Flash Lock (brevet Guidetti):
Sistemul de reglare Flash Lock este foarte ușor de utilizat. Are mai multe avantaje. Deschiderea si inchiderea stalpului se face intr-o secunda si fara efort. Odată pliat bastonul nu ocupă spațiu pentru transport.
Le déploiement du bâton est rapide grâce à un ressort de rappel. Lors du premier contact au sol les brins viennent se verrouiller entre les manchons aluminium par un clip plastique. Pour la fermeture du bâton, il suffit de pincer les deux clips entre le pouce et l’index pour libérer le blocage et replier les brins.



Sistemul de reglare Easy Lock Alu:
Sistemul de reglare este echipat cu un Easy Lock cu o clapă din aluminiu și o roată de reglare prevăzută cu opritor pentru a oferi o forță de strângere mai mare. Aluminiul aduce robustețe sistemului, opritorul cu buton îl menține mereu pe loc.

Vârful amortizat PAM:
Noul deget amortizat PAM a fost dezvoltat pentru a oferi confort la drumeții. Atenuează vibrațiile și atenuează șocul la contactul cu solul. Limitează zgomotul și poate fi folosit pe toate tipurile de teren. Este echipat cu 2 pucuri Modul H, unul pentru vara din material semimoale cu distanta mica sub puc pentru mai putina blocaj intre pietre si unul pentru iarna din material mai flexibil cu distanta mare sub puc pentru o mai buna prindere în zăpadă.

Mânerul R-Go Light:
Mânerul R-Go Light Guidetti oferă confort și ușurință stick-ului. Manșonul său ergonomic din spumă permite o bună prindere și să pună mâna în timpul suporturilor. Butonul său oferă mai multe prize în funcție de teren (în jos, în sus, în pantă), iar adăugarea stratului de acoperire „soft touch” maximizează confortul de utilizare.

Cureaua hibridă:
Tip Top !
Livraison parfaite en temps et en heure, bâtons de rando pour le moment utilisés qu'une seule fois mais super légers, très faciles à régler, ne tiennent pas de place du tout dans le sac, costauds pour le moment...