B010044
ALPINE SERIEN 2018-2019
Alpine Carbon Cork Trekking Poles Black Diamond
Hele sæsonen (sommer/vinter) 100 % kulstofstænger til vandrere, der leder efter lette, førsteklasses stænger.
Alpine Carbon er en let og manøvrerbar stang med et naturligt korkgreb og det højtydende FlickLock® Pro størrelsesjusteringssystem.
• 3-delt teleskopstav
• Sammensætning i 100% kulfiber
• Højstyrke dobbelt FlickLock Pro justeringssystem
• Naturkorkhåndtag med bi-density knop
• 360 graders Nubuck håndledsrem (fugttransporterende og åndbar)
• Skridsikker EVA-skumforlænger under håndtaget
• Flex Tech tips til brug af hårdmetal eller gummispidser
• Tynde Trekking pucke og pucke til vinterpudder
Højdejusterbar: 63-130cm
Har solgt parret.

84 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen: 2014-06-23
| Materiale | 100% kulstof |
| Vægt | 475 g (par) |
| Skære | justerbar: 63-130cm |
| Foldet længde | 63 cm |
| Antal tråde | 3 |
| spændesystem | FlickLock® Pro |
| Håndtere | kork med let og gribende EVA-skumforlænger |
| håndrem | 360 graders nubuck, fugttransporterende og åndbar |
| Punkt | Udskiftelig hårdmetal tech spids og gummi tech spids |
| Vaskemaskine | Trekking tynd (til sommer) og pulver (bred til løft i sne) |
| Fabrikantens reference | BD112192 |
Alpine Carbon Cork Black Diamond stængerne er high-end 3-sektions teleskopstænger.
Med en 100% kulstofsammensætning er de lette og absorberer vibrationer.
Det dobbelte FlickLock Pro-system (clamshell) giver stor frihed til at justere størrelsen på pinden i henhold til terrænets profil. Det rustfri stål FlickLock Pro er meget robust og sikkert, det er et af de mest kraftfulde justeringssystemer med optimal låsekraft.
Disse stænger har to typer spidser, hårdmetal og gummi, der skal tilpasses efter stiernes beskaffenhed.
Udstyret med komfortable korkhåndtag, polstrede og justerbare stropper og skridsikre EVA-skumforlængelser for at forhindre udskridning på skråninger, vil Alpine Carbon Cork appellere til vandrere til lange ture, der varer flere dage!
Justeringssystemet "FlickLock® Pro":
FlickLock-størrelsesjusteringssystemet er designet med effektivitet, kompakthed og brugervenlighed i tankerne.
FlickLock-justeringen er i top, når det kommer til hurtig styling og lethed.
Fordi bjerget kræver pålideligt og modstandsdygtigt udstyr, tilbyder FlickLock-teknologien sikre, hurtige, enkle justeringer og letter de timer, der bruges på stien.
Baseret på FlickLock® revolutionerer FlickLock® Pro designet af justeringssystemet.
Samtidig med at FlickLock'ens fordele bevares, tilbyder FlickLock Pro et pladsbesparende design i rustfrit stål, der dramatisk forbedrer niveauet af låsekvalitet, følelse og styrke.
Højdepunkterne ved FlickLock® Pro-justeringssystemet er:
• Et pladsbesparende design
• Et dobbeltakslet design for øget gearing og låsning
• En højkvalitets rustfri stålkonstruktion designet til at holde

Super vendeur et produit
Super satisfait avec mon achat. Produit au top et la service également. Merci!
Envoi hyper rapide et produit hyper fiable
Appelé un mercredi pour prises d'infos, commande' le jour même. Envoi jeudi et réception du produit samedi. Envoi et réactivité' a top pour un voyage prévu le mardi suivant...
La qualité' était au rdv. Produit très fiable et aucun problème. Au préalable nous avons testé' d'autres produits qui semblaient hyper fragile