B010378
Alpine Carbon Cork Trekking Poles Black Diamond
ALPINE SERIES - NY MODEL (lite FlickLock Pro-indstilling)
Top-of-the-range, 100% carbon stænger til hele sæsonen (sommer/vinter) beregnet til vandrere, der leder efter lette top-of-the-range stænger.
Alpine Carbon er en let og håndterbar stang med et naturligt korkgreb og FlickLock® Pro størrelsesjusteringssystem i sin nye version.
• 3-delt teleskopstav
• Sammensætning i 100% kulfiber
• Højstyrke dobbelt FlickLock Pro justeringssystem
• Aluminiumskonstruktion af FlickLock Pro, lettere og lettere at bruge
• Naturkorkhåndtag med bi-density knop
• 360 graders Nubuck håndledsrem (fugttransporterende og åndbar)
• Forlænget skridsikker EVA-skumforlænger under håndtaget
• Flex Tech tips til brug af hårdmetal eller gummispidser
• Tynde Trekking pucke og kompatible med Powder 100 mm pucke til vinterpudder (tilgængelig som ekstraudstyr)
Højdejusterbar: 61-130cm
Har solgt parret.

191 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen: 2014-06-23
| Materiale | 100% kulstof |
| Vægt | 486g (par) |
| Skære | justerbar: 61-130cm |
| Foldet længde | 61 cm |
| Antal tråde | 3 |
| spændesystem | FlickLock® Pro nyt design |
| Håndtere | kork med forlænget forlængelse i let og gribende EVA-skum |
| håndrem | 360 graders nubuck, fugttransporterende og åndbar |
| Punkt | Udskiftelig hårdmetal tech spids og gummi tech spids |
| Vaskemaskine | Trekking slim (til sommer) og pulverkompatibel (bred til løft i sne) |
| Fabrikantens reference | BD112514 |
Alpine Carbon Cork Black Diamond stængerne er high-end 3-sektions teleskopstænger.
Med en 100% kulstofsammensætning er de lette og absorberer vibrationer.
Til denne nye version er designet af pindhøjdejusteringssystemet blevet forbedret. Lettere, det er også nemmere at bruge.
Det dobbelte FlickLock Pro-system (clamshell) giver stor frihed til at justere størrelsen på pinden i henhold til terrænets profil. Det rustfri stål FlickLock Pro er meget robust og sikkert, det er et af de mest kraftfulde justeringssystemer med optimal låsekraft.
Disse stænger har to typer spidser, hårdmetal og gummi, der skal tilpasses efter stiernes beskaffenhed.
Udstyret med komfortable korkhåndtag, polstrede og justerbare stropper og skridsikre EVA-skumforlængelser for at forhindre udskridning på skråninger, vil Alpine Carbon Cork appellere til vandrere til lange ture, der varer flere dage!
Justeringssystemet "FlickLock® Pro":
FlickLock-størrelsesjusteringssystemet er designet med effektivitet, kompakthed og brugervenlighed i tankerne.
FlickLock-justeringen er i top, når det kommer til hurtig styling og lethed.
Fordi bjerget kræver pålideligt og modstandsdygtigt udstyr, tilbyder FlickLock-teknologien sikre, hurtige, enkle justeringer og letter de timer, der bruges på stien.
Baseret på FlickLock® revolutionerer FlickLock® Pro designet af justeringssystemet.
Samtidig med at FlickLock'ens fordele bevares, tilbyder FlickLock Pro et pladsbesparende design i rustfrit stål, der dramatisk forbedrer niveauet af låsekvalitet, følelse og styrke.
Højdepunkterne ved FlickLock® Pro-justeringssystemet er:
• Et pladsbesparende design
• Et dobbeltakslet design for øget gearing og låsning
• En højkvalitets rustfri stålkonstruktion designet til at holde

batons alpine carbon black diamond
je marche un peu:gr20 à deux reprises, gr 10 en entier, tour queyras, tour ecrins... et ai essayé plusieurs marques et modeles de batons: ces batons representent le meilleur compromis poids/rigidité/ qualité certes le prix est consequent mais la qualité est au rdv