Guidetti Horizon trekkingstave
Horizon er meget modstandsdygtige monofilament vandrestave takket være en 7075 T6 aluminiumskonstruktion.
Det lange R-Go Waves skumhåndtag tillader et greb i forskellige højder for at lette grebet afhængigt af terrænet (skråning, flad,...).
De er udstyret med den seneste generation af dæmpet spids (PAM).
• Enkeltstrenget pind af forskellig længde
• 7075 T6 aluminiumskonstruktion
• Horizon R-Go Waves langt ergonomisk håndtag med meget godt greb
• Let justerbar håndledsrem
• Polstret tå (PAM) for at absorbere stød i kontakt med jorden
• Tynde pucke til trekking og brede til vinterpudder (nye Modul H pucke)
Pinde lavet i Frankrig i Grenoble.
Livstidsgaranti.
Sælges parret med 2 par skiver (en sommer, en vinter på 90 mm)
Stave til vandreture hele sæsonen, skiture og sneskoture...


1395 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen: 2014-06-23
| Materiale | 7075 T6 aluminium |
| Vægt | 240-270 g (afhængig af størrelse) |
| Skære | 110 til 140 cm |
| Antal tråde | 1 |
| Strand diameter | 16 |
| Håndtere | Horizon R-Go Waves |
| håndrem | Let komfort håndledsrem |
| Punkt | Terrændæmpet tå (PAM) |
| Kork | gummi |
| Vaskemaskine | Modul H 50 mm til trekking og Modul H 90 mm til vinter |
| Fabrikantens reference | R11600 |

Det lange skumhåndtag og den 90 cm brede spændeskive på Horizon Guidetti stængerne gør dem til stænger beregnet til vintersport som skitur og snesko. De mindre pucke er velegnede til trekking på solrige dage.
Horizon-håndtaget garanterer et meget godt greb med flere positioner afhængigt af terrænets beskaffenhed.
Stængerne er meget robuste og holdbare takket være en monofilamentkonstruktion i aluminium.
Horizon R-Go Waves Guidetti greb:
Det lange Horizon-skumhåndtag gør det muligt at møde skråninger under opstigninger og garanterer bedre støtte.
Skummets længde og ergonomi giver flere positioner og bedre greb.

Den PAM-dæmpede spids:
Den nye PAM polstrede tå er udviklet til at give komfort til vandreture. Det dæmper vibrationer og dæmper stødet ved kontakt med jorden. Den begrænser støjen og kan bruges på alle typer terræn. Den er udstyret med 2 Modul H pucke, en til sommeren i halvblødt materiale med kort afstand under pucken for mindre klemning mellem stenene og en til vinteren i mere fleksibelt materiale med lang afstand under pucken for bedre greb i sneen.

Très bons bâtons
2 paires de bâtons commandées pour mon mari et moi. Ils sont très agréables de prise en main et légers ! Nous les avons essayé qu'en marche nordique et pas encore sur neige.