G010196
Trek Expedition Land Trekking Poles [Lette]
Terre fra Trek Expedition er top-of-the-range stænger med et autentisk design og udstyret med de nyeste Guidetti-teknologier:
- polstrede spidser med kantarelformede skiver (små store skiver)
- et pålideligt og robust spændesystem med aluminiumsklapper
- et langt korkhåndtag for meget godt greb på stejle skråninger
• Teleskopstang 3 sektioner justerbar fra 63 til 135 cm
• Bambus træfiner
• Ultra Tech 7075 aluminium (stærk og let)
• Easy Lock-justeringssystem i aluminium
• R-Go Cork håndtag med en lang kork forlængelse (komfortabel, åndbar...)
• Let og justerbar "let" håndledsrem
• Polstret tå (PAM) for at absorbere stød i kontakt med jorden
• Tynde pucke til trekking og brede pucke til vinterpudder
Pinde lavet i Frankrig i Grenoble.
Sælges parret med 2 par skiver (en sommer på 60 mm, en vinter på 90 mm)
Pinde beregnet til korte eller lange vandreture...


173 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen: 2014-06-23
| Materiale | Ultra Tech 7075 aluminium / bambus træfiner |
| Vægt | 250 g (pinden) |
| Skære | justerbar 63-135 cm (max) |
| Antal tråde | 3 |
| spændesystem | Easy Lock Alu |
| Strand diameter | 16 / 14 / 12 |
| Håndtere | R-Go Cork kork med langt håndtag |
| håndrem | Lys |
| Punkt | Terrændæmpet tå (PAM) |
| Kork | gummi |
| Vaskemaskine | Modul H 50 mm til trekking og Modul H 90 mm til vinter |
| Fabrikantens reference | R10851 |
Designet af Treks Terre trekkingstave:
Stængerne i Treks Terre-serie er stænger med et autentisk design, inspireret af naturen. Siden starten har Guidetti tilbudt en række træbeklædte stænger, der kombinerer teknikalitet og autenticitet.

R-Go Cork håndtag:
R-Go Guidetti-grebet er blevet skræddersyet til Treks Land-linje.
Denne består af et ergonomisk korkhylster med et specifikt design til at hvile hånden under pres. Pommelen er stor og multiposition.
Korkhåndtaget er behageligt og tillader god absorption af sved under brug.

Easy Lock Alu justeringssystemet:
Justeringssystemet er udstyret med en Easy Lock med aluminiumsklap og et justeringshjul monteret med stop for at give større spændekraft. Aluminium bringer robusthed til systemet, knopproppen holder det altid på plads.

Den PAM-dæmpede spids:
Den nye PAM polstrede tå er udviklet til at give komfort til vandreture. Det dæmper vibrationer og dæmper stødet ved kontakt med jorden. Den begrænser støjen og kan bruges på alle typer terræn. Den er udstyret med 2 Modul H pucke, en til sommeren i halvblødt materiale med kort afstand under pucken for mindre klemning mellem stenene og en til vinteren i mere fleksibelt materiale med lang afstand under pucken for bedre greb i sneen.

Super service !
Livraison nickel et rapide.
Remarquable geste commercial : le modèle en-dessous initialement commandé n'étant pas disponible, MG l'a remplacé par le modèle au-dessus au prix du modèle en-dessous. Excellent produit à la finition sans défaut. Bravo pour votre professionnalisme ! Meilleurs vœux de réussite à MG.