Pursuit Carbon FLZ poler sort diamant
FORFØLGELSESSERIEN TREKKING STÅVER
Pursuit Carbon FLZ Black Diamond er high-end foldbare 100% kulstofstænger.
Denne justerbare model fås i 2 størrelser, udstyret med det meget pålidelige Flicklock+ justeringssystem, er alsidig og velegnet til alle bjergeventyr: trail, vandreture, trekking...
De har et naturligt korkhåndtag med en algebaseret skumgrebsforlængelse.
Ergonomiske korkhåndtag med en innovativ 5 -graders korrektionsvinkel kan reducere træthed og forbedre komforten i marken.
• 4 sæsonstænger
• Knækbare stænger med stor diameter for øget holdbarhed og stivhed
• Z-Pole konstruktion med Speed Cone teknologi til hurtig og nem installation og opbevaring
• Let, stiv carbonkonstruktion
• Ultrakompakt til transport
• Ergonomisk "Push Button Lock" knap for nem foldning
• Enkle, hurtige og bløde FlickLock+ stickstørrelsesjusteringssystemer
• Komfortabelt, svedtransporterende naturkorkhåndtag
• Forlængelse under grebet i skridsikkert Bloom algebaseret skum
• Ultra Light Udskiftelige stropper Solution 2.0 Airmash lavet af genanvendte fibre
• Enkle, hurtige og bløde FlickLock+ stickstørrelsesjusteringssystemer
• 4-sæsons Flex-pigge med mulighed for at montere trekking- eller vinterpucke (brede)
• Udskiftelige Tech-karbid- og gummispidser
• Trekking Z-pole skiver
• Puddersnepucke 100 mm til vinterpuddersne
Fås i 2 størrelser (justerbar): 110-125 cm / 120-135 cm
Farve: Oktan
Har solgt parret

999 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen:
| Materiale | 100% kulstof |
| Vægt | 245 g [110-125 cm] / 251 g [120-135 cm] |
| Skære | 110-125 cm / 120-135 cm |
| Foldet længde | 36 cm [110-125 cm] / 39 cm [120-135 cm] |
| spændesystem | FlickLock+ |
| Håndtere | naturlig kork, åndbar med Bloom foam extension |
| håndrem | Løsning 2.0 |
| Punkt | Udskiftelige tekniske spidser (carbid og gummi) |
| Vaskemaskine | 38 mm tynde Trekking pucke og 100 mm brede pulverpucke til vinter |
| Fabrikantens reference | BD112562 |
Korkgrebet på Pursuit Series Black Diamond stængerne:
Justeringssystemet "FlickLock+" (ventil):
FlickLock+ teknologi tillader hurtig og sikker pind højdejustering.
Ventilen i aluminium og beklædt med en bi-density belægning blød at røre ved for optimal komfort.

"Grip Bloom" forlængelse under håndtaget:
BLOOM Grip er designet med et miljøvenligt materiale lavet af tang.
Grebet tilbyder flere grebsmuligheder for at lette passager på stejle skråninger.
Z-Pole Rapid Deployment System:
Kegleinstallationsteknologi er inspireret af Black Diamonds knowhow inden for lavinesonder, det er en væsentlig komponent i robustheden, stabiliteten og hastigheden af u200bu200budlægningen af u200bu200bZ-Pole-stænger.
Bare tag fat i håndtaget og den øverste ende af stangen og træk dem derefter i den modsatte retning. Pinden klikker på plads og låser.
Hver hurtig udlægningskegle bruges til at styre og placere en streng af pinden og derefter til at sikre krydset, når pinden er låst.
Bløde beskyttende endestykker dækker det centrale Kevlar-kabel på stangen, når den er foldet.
Z-Pole Rapid Deployment System har tre unikke elementer:
• En usynlig intern ledning/kabel
• En enkel ergonomisk trykknap til at folde tråden
• Et-trins hurtig kegleinstallation

Teknisk tip med WaveLock-system:
Brug Tungsten Carbide-spidserne eller Rubber Rubber-spidserne afhængigt af terrænets beskaffenhed.
- Tech-karbidspidserne giver meget godt greb på stier eller på is
- Tech gummipigge begrænser støj, vil ikke markere eller beskadige stier og giver et godt greb

Hjælp med at vælge størrelsen på Z-Pole stængerne:
• Til at gå, vandre og bære, hvor kriterierne for stabilitet og støtte er en prioritet: Vælg en stangstørrelse lidt større end den, der passer til dig.
• Til racerløb, hvor fremdriftskriteriet op ad bakke er en prioritet: Vælg en stangstørrelse lidt mindre end den, der passer til dig.
• Du kan også bruge følgende formel: højde på pinde u003d højde på person x 0,67
Foreslået længde: