Compactor skistave Black Diamond skiturstænger
TOURSERIE - NY MODEL
En 3-sektions aluminiumsstang med kompaktheden af u200bu200bZ-Pole teknologi, den er designet til brug af skiturister, splitboardere og sneskovandrere i puddersne.
Udstyret med FlickLock Pro-justeringssystem, meget praktisk og effektivt til hurtig implementering.
• Nyt design
• Meget kompakt pind (kun 41,5 cm foldet)
• Robust 18 mm 3-lags stav i aluminium med hurtig kegle
• Letvægts Touring-greb med integreret forlængelse og ribbet inderside
• Touring-håndledsrem med let webbing og stigelås plastspænde
• Seneste generation af FlickLock Pro-justeringssystem i smedet aluminium: let, stærkt og let at bruge
• Integreret gummigrebsforlænger
• FlickLock® Pro tilbyder op til 20 cm ekstra justering
• Nye 100 mm Compact Powder Baskets brede pucke for meget godt greb
Fås i 2 størrelser: 105-125 cm / 115-135 cm
Har solgt parret
Ideel til skiture, splitboarding og rejser (meget kompakte, de passer i håndbagagen til flyet)

365 Enhed Enheder
På lager
Advarsel: Sidste varer på lager!
Tilgængelig igen: 2014-06-23
| Materiale | aluminium |
| Vægt | par: [105-125 cm] 588 g |
| Skære | justerbar: 105-125cm / 115-135cm |
| Foldet længde | 41.5 cm [105-125 cm] |
| Antal tråde | 3 |
| spændesystem | Z-Pole Rapid Deployment System + FlickLock® Pro |
| Håndtere | Touring-seriens håndtag med rillet inderside for mere lethed + gummiforlængelse |
| Vaskemaskine | nye Compact Powder Baskets-pucke med et todelt greb og en sektionsklips |
| Fabrikantens reference | BD111579 |
Designet af Compactor Black Diamond er blevet revideret. Den inkorporerer det nye FlickLock Pro Black Diamond stick størrelse justeringssystem. FlickLock Pro er nu lettere takket være en aluminiumskonstruktion, den er også stærkere og nemmere at bruge.
Compactor Black Diamond er en meget alsidig aluminiumsstang, der kan bruges på alle årstider.
Udstyret med Z-Pole-teknologi tilbyder denne stang hurtig udfoldelse og meget kompakt opbevaring, når den er foldet (f.eks. nem opbevaring i en taske).
Den har FlickLock Pro-justeringssystemet, låsning af pinden er hurtig, enkel og pålidelig. FlickLock Pro tilbyder op til 20 cm ekstra justering, hvilket kan være nyttigt til at ændre stangens højde mellem klatring og nedstigning.
Dens kompakthed og vinteregenskaber (Tourgreb og strop, 100 mm skiver) gør den til en ideel stang til skiture, splitboarding, sneskokørsel...
Z-Pole Rapid Deployment System:
Kegleudlægningsteknologien er inspireret af Black Diamonds knowhow inden for lavinesonder, den er en væsentlig komponent i Z-Pole-stængernes robusthed, stabilitet og udlægningshastighed.
Bare tag fat i håndtaget og den øverste ende af stangen og træk dem derefter i den modsatte retning. Pinden klikker på plads og låser.
Hver hurtig udlægningskegle bruges til at styre og placere en streng af pinden og derefter til at sikre krydset, når pinden er låst.
Bløde beskyttende endestykker dækker det centrale Kevlar-kabel på stangen, når den er foldet.
Z-Pole Rapid Deployment System har tre unikke elementer:
• En usynlig intern ledning/kabel
• En simpel trykknap til at folde tråden
• Et-trins hurtig kegleinstallation

Justeringssystemet "FlickLock® Pro" (nyt design):
FlickLock Pro størrelsesjusteringssystemet er designet med effektivitet, kompakthed, lethed og brugervenlighed i tankerne.
Den nye FlickLock Pro har nu en lettere og lettere at bruge aluminiumskonstruktion.
Baseret på FlickLock® revolutionerer FlickLock® Pro designet af justeringssystemet.
Samtidig med at FlickLock's fordele bevares, tilbyder FlickLock Pro et pladsbesparende aluminiumsdesign, der dramatisk forbedrer niveauet af låsekvalitet, følelse og styrke.
Højdepunkterne ved FlickLock® Pro-justeringssystemet er:
• Et pladsbesparende design
• Et dobbeltakslet design for øget gearing og låsning
• En højkvalitets aluminiumssammensætning designet til at holde og meget let

Compactor Ski Basket pucke:
Un peu fragiles
Les batons se montent et démontent facilement mais semblent fragiles à l'usage (se tordent en flexion lorsqu'il y a du poids). De plus le pas de vis de l'une des rondelles s'est abimé rapidement.
Super
Les bâtons ont été livrés rapidement et sont très bien !